Kuzey Yıldızı Jüri Üyeleri - 2018

Dr. İzel Levi Coşkun

1973 İstanbul doğumlu olan Dr. İzel Levi Coşkun, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun olduktan sonra, University of lllinois at Urbana Champaign’de MBA yaptı. 2004-2014 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde girişimcilik dersi veren Dr. Coşkun “Kurumsal Sürdürülebilirlik” konulu teziyle Marmara Üniversitesi Pazarlama Bölümü’nde doktor oldu. 1991 yılında iş hayatına atılan Coşkun, muhasebe, bağımsız denetim, vergi, danışmanlık ve iç denetim alanlarında uzmanlık kazandıktan sonra, 2010 yılından bu yana Türkiye’nin en büyük 5 muhasebe, denetim, vergi ve danışmanlık şirketi arasında olan Mazars Denge CEO’su olarak görevine devam etmektedir.

Dr. Izel Levi Coskun, born in 1973, graduated from Istanbul University, Business Administration and studied MBA at University of Illinois, Urbana Champaign. Dr. Coskun lectured entrepreneurship classes in Marmara University between 2004 and 2014. He obtained his PhD with his thesis on “Corporate Sustainability” at Marmara University. His professional life started in 1991 and he gained experience in accounting, audit, tax, consultancy and internal audit. Since 2010, he is the Managing Partner of Mazars Turkey, which is among the 5 largest accounting, audit, tax and consulting firms in Turkey. Dr. Coskun owns Certified Public Accountant (CPA), Capital Markets Board and Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority licenses.

Naile Göçen ÇUKUROVA

İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Ardından Almanya Dortmund Üniversitesi’nda Yüksek Lisans yaptı ve Yüksek Mimar ünvanını aldı. İş Hayatına 1986 yılında GÖÇAY Şirketler Grubu’nda Finansman Bölüm Yöneticiliği ile atıldı. 1987 yılında kurulan GÖÇTUR TUR.YAT.TİC.A.Ş’in Kurucu Üyesidir. Yönetim Kurulu Üyeliği yanı sıra Şirket bünyesinde Genel Direktörlük ve İcra Kurulu Başkanlık görevini yürüttü. Ayrıca; Şirket bünyesinde bulunan İşletme Koordinatörlüğü, Yatırım Koordinatörlüğü, Mali ve İdari İşler Koordinatörlüğünü de bizzat yürütmüştür.

2007 yılından bu yana Şirketin Yönetim Kurulu Başkanıdır. 1997 yılında TÜROB (Türkiye Otelciler Birliği) Tatil Köyleri Kategorisinde 6.Altın Anahtar Ödülü – 2000 yılında sektörde en başarılı Girişimci – Dünya Gazetesi, 2002 yılında sosyal sorumluluk projesi alarak gerçekleştirdiği projede Skalite ödülü – SKAL INTERNATIONAL TURKIYE almıştır.

Şirket bünyesinde 1.sınıf Tatil Köyü Pine Bay Holiday Resort dışında Uluslar arası oteller zincirine sahip Hilton Double Tree Kuşadası Hotel de bulunmaktadır. 2013 yılında açılmıştır ve Kuşadası’nın ilk marka oteldir. 100 yatak kapasiteli ve 1.derece tarihi eser olan Eski Tabakhane binalarını restore ederek içinde Müzenin, Sanat Galerisinin, Sanat Atölyesinin ve restaurantların da bulunduğu halka açık özel bir proje olan Old Town Tanneries’i hizmete açmıştır. Bu projesi ile de 2013 yılında Skalite Özel Ödüne layık görülmüştür.

Almanca ve İngilizce bilen Naile Göçen Çukurova KUŞADASI TURİZM VE TANITIM VAKFI’nın kurucu üyelerinden olup, Kuşadası’nın tanıtımı ve mevcut problemlerin aşılması üzerine gönüllü olarak çalıştı. Ayrıca; KODER Yönetim Kurulu Üyeliği, TTYD (Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği) Denetim Kurulu Üyeliği, TÜSİAD Turizm Çalışma Grubu Başkanlığı bulunmaktadır.

Çok değerli İşadamı ve Turizmci Rahmetli Babası adına Mehmet Nuri Göçen Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’nı kumuş ve “GENÇLER GELECEĞİMİZDİR” Sloganı ile her yıl Uluslar arası Resim Çalıştayı, Uluslar arası Seramik Çalıştayı ve Koşu ve Spor Organizasyonları düzenleyerek öğrencilerin eğitimine destek olmaktadır.

2008 yılında SEGEM Selçuk Kadın Eğitim ve Gelişim Merkezi’nin kurulması ve proje ortağı olarak yürütülmesini Hibe Programı çerçevesinde gerçekleşmiş 1600 kadına psikolojik, hukuksal danışmanlık hizmetinin verilmesinin yanı sıra Turizm Sektöründe istihdam edilmeleri sağlanmıştır.
Sektör ayrımı olmaksızın kalitenin ön planda tutulması için ekip çalışmasının önemine dikkat eden ÇUKUROVA aynı zamanda seramik sanatçısıdır.

Evli ve iki çocuk annesidir.

Metin Akman

1966 yılında Ankara’da doğan Metin Akman, 1989 yılında ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden lisans, 2013 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi Uluslararası Ekonomi Hukuku Bölümü’nden yüksek lisans derecelerini aldı.

Profesyonel iş hayatına 1989 yılında Unilever’de başlayan Akman, daha sonra girişimci olarak kariyerine devam etti. Kimya, tarım, gıda, hayvancılık, yenilenebilir enerji alanlarında başarılı projeler hayata geçirdi, uluslararası firmalarla ortaklıklar gerçekleştirdi, şirket satın alım ve birleşmelerinde danışmanlık yaptı. Halen, Hollanda merkezli, Nutreco – Trouw Nutrition Türkiye şirketinde Yönetim Kurulu Başkanlığı, Anako Yumurta Ürünleri şirketinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.
Toplumsal gelişimin önemine inanan Metin Akman, iş hayatının yanında birlikteliği, gönüllülüğü ve dayanışmayı temsil eden sivil toplum kuruluşlarının ve sektörel derneklerin çalışmalarına da aktif olarak katkı sağlamaktadır.

Üniversitedeki bilimsel potansiyelin, sanayiye aktarılarak ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunmak amacıyla üniversite – sanayi işbirliği kapsamında, Bilkent Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü’nde, 3 yıl boyunca İş Planı Geliştirme dersleri vermiştir.

TÜSİAD Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği, Ankara Ticaret ve Sanayi Odaları, Konya Sanayi Odası, Türkiye Yem Katkıları Üreticileri Derneği, Hacettepe Nazmi Hoşal Eğitim Vakfı, Yumurta Üreticileri Merkez Birliği, International Egg Commission üyesi olan Metin Akman, 2014 yılında TÜSİAD’a Yönetim Kurulu Üyesi seçilmiş ve halen görevini sürdürmektedir.

Uluslararası organizasyonlarda da aktif olarak görev alan Akman, 2014 yılından beri Business at OECD (BIAC-Ekonomi ve Sanayi Danışma Komitesi) Tarım ve Gıda Komisyonu Başkanlığını yürütmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

Ali Pandır

Ali Pandır, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü mezunudur.

Kariyerine Tekersan Jant Sanayii’nde başlayan Pandır, 1982-1984 yılları arasında Koç Holding Arge’de Proje Mühendisi, 1984-1989 yılları arasında Otokar’da Üretim Müdürü olarak görev yaptı. 1990-1993 yılları arasında General Motors Türkiye’de, 1993-1996 yılları arasında ise Opel Almanya’da çalışan Ali Pandır, yurtdışındaki kariyerini 1996-2006 yılları General Motors’un Singapur, Tayland, Çin, Endonezya gibi farklı ülkelerdeki fabrikalarında Genel Müdür ve CEO pozisyonlarında tamamladı. 2006 yılında Türkiye’ye dönen ve 2012 yılına kadar Tofaş CEO’su ve Tofaş Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapan Ali Pandır, ardından Fiat Türkiye Ülke Başkanı görevini üstlendi. Çalışma hayatında 37 yılı geride bırakan Ali Pandır, 2013 – 2017 arası Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Aza olarak görev yaptı. Ocak 2017’de bu görevinden ayrılmasından itibaren Pandır, eğitim sektörüne yatırım yapmakta, birçok şirketin yönetim kurulunda yer almakta ve TKYD başkanlığını yürütmektedir.

Didem Eryar Ünlü

1969’da İstanbul’da doğdu. Lycee Français Pierre Loti ve Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Luxembourg’da Office Des Publications Officielles de L’Union Europeenne’de iki sene boyunca çalıştıktan sonra sırasıyla, Turkish Daily News’da muhabirlik, NTV’de Program Editörlüğü yaptı. 1999 yılından bu yana Dünya Gazetesi’nde çalışıyor. Köşe yazarlığının yanı sıra, Sürdürülebilir Dünya Sayfası Editörü olarak görev alıyor. Kabalcı ve Sel Yayınlarından edebiyat çevirileri bulunuyor. Fransızca ve İngilizce biliyor.

Prof. Dr. Zeynep GÜRHAN CANLI

Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı, İşletme Enstitüsü Direktörü ve Migros Pazarlama Kürsüsü Profesörüdür. Araştırma alanları tüketicilerin markalara ve kurum imajına ilişkin bilgileri alması, yorumlaması, hatırlaması ve kullanması süreçlerinin incelenmesi (tüketici-marka ilişkileri, marka işbirlikleri, marka genişletme, marka iletişimi, kurumsal sosyal sorumluluk), müşteri deneyimi ve kapsayıcı iş modelleridir. Doktorasını 1997 yılında New York Üniversitesi, Stern İşletme Okulu’ndan almıştır. Koç Üniversitesi’ne katılmadan önce Michigan Üniversitesi Ross İşletme Okulu’nda öğretim üyeliği yapmıştır. Yazdığı bilimsel makaleler alanında en önemli bilimsel dergilerde yayınlanmıştır. Üretkenliği ve araştırmalarının kalitesi nedeniyle uluslararası ödüller ve Michigan Üniversitesi’nde sürekli kadroya (tenure) alınmıştır. Journal of Consumer Research ve International Journal of Research in Marketing’de yardımcı editörlük yapmış,  Journal of International Marketing, Journal of Consumer Psychology, Journal of Academy of Marketing Science ve Journal of Marketing Behavior’da yayın kurulu üyeliğini sürdürmektedir.